niedziela, 21 czerwca 2015

Dziurawiec

Dziurawiec

Cześć dziś opiszę dziurawiec roślinę która ma bardzo dużo właściwości leczniczych działa moczopędnie, jak i hamuje depresje. Dziurawiec w Polsce jest często spotykany szczególnie na polach, więc można łatwo dostać się do tej rośliny, a gdy zimą go nie będzie można wybrać się do pobliskiej apteki. Dziurawiec ma jedną bardzo dużą wadę, gdy pije się dziurawiec pod wpływem słońca ( w lecie szczególnie ) mogą u nie których ludzi pojawić żółte plamy.

Morfologia:

Pokrój
Osiąga wysokość 30-80 (a nawet 100) cm. Z rozrośniętego kłącza wyrastają pędy kwiatonośne i płonne.



Łodyga
Prosto wzniesiona, rozgałęziona w górnej części, u dołu drewniejąca. Naga, pełna, z nielicznymi gruczołkami w szczytowej części i czerwonawo nabiegła. Posiada dwie podłużne, wystające listwy


Liście
Ułożone na przeciwlegle, siedzące, nagie, eliptyczne do równowąskich, długości ok. 3 cm. Blaszka liściowa prześwitująco kropkowana, z gruczołkami na brzegu. W prześwitujących kropkach znajdują się zbiorniki olejków eterycznych.



Kwiaty
Szypułkowe, średnicy do 3 cm, liczne, zebrane w gęste baldachogrono, osadzone w kątach naprzeciwległych przysadek. Działki kielicha są lancetowate, ogruczolone. Korona pięciopłatkowa, żółta, płatki czarno kropkowane, pręciki liczne.



Owoc
Wielonasienna torebka pokryta gruczołkami. Nasiona czarne, drobno kropkowane.



Gdzie rośnie ?
Tak jak już mówiłem Dziurawiec rośnie na polach, woli rozsłonecznione tereny. Dziurawca można kupić w aptece lub nasiona i posadzić w ogródku jako kwiat ozdobny 




Jak się go stosuje, i na co?



Bibliografia
  • ziolowyporadnik.pl
  • chwilezachwycone.blogspot.com
  • natrakon2013.pl
  • www.jozefinaszkolka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz